wtorek, 25 października 2016

Книгу «Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство» презентували в Тернополі

Найкращу книгу Форуму Видавців 2016 - двохтомне видання "Патріарх Йосиф Сліпий і красне письменство" авторства уродженки Тернопільщини Ірини Іванкович - презентували на форумі Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка (ТНПУ). Захід, що відбувся 24 жовтня, зорганізували Релігійне Товариство українців католиків «Свята Софія» США і факультет філології та журналістики ТНПУ.

Із вступним словом до студентства та гостей події звернувся Синкел з питань стратегії і розвитку УГКЦ Тернопільсько-Зборівської архиєпархії о. д-р Віталій Козак. Він зокрема зазначив важливість такого заходу, який до великої міри відкриває святкування 125-ліття від дня народження Патріярха Йосифа, що його в лютому 2017 року відзначатимуть на загальноцерковному та загальнонаціональному рівні.


Декан факультету філології і журналістики ТНПУ проф. д-р Тетяна Вільчинська привітала учасників й гостей презентації, а також розповіла про професійний шлях авторки, яка сьогодні очолює Центр студій спадщини Патріарха Йосифа Сліпого у Філадельфії, а також викладає англійську мову в Манор Коледжі. Свою академічну мандрівку д-р Ірина Іванкович розпочала саме в стінах Тернопільського педуніверситету, продовживши її відтак в університетах Польщі та Німеччини.

Презентацію двохтомника авторка провела не у традиційному, а радше академічному форматі, який носив характер інтерактивного семінару із студентами. За допомогою слайдів, І. Іванкович ґрунтовно проаналізувала головні теми, що їх висвітлює праця про літературні виднокола Патріарха Йосифа, а серед них – красне письменство княжої доби, творчість М. Шашкевича, Т. Шевченка, І. Франка, широке зацікавлення іноземною літературою, літературно-публіцистична діяльність на форумі журналу «Дзвони». «Нам завжди намагаються донести особу Патріарха як людини не лише сильної, вольової, незламної, але холоднокровної і можливо навіть черствої. У співставленні із чуйним та м’яким Митрополитом Андреєм Шептицьким, який мав надзвичайно тонку мистецьку натуру, Йосиф Сліпий може здаватися таким собі неотесаним заздрістянським господарем, далеким від світу літератури. Однак це надзвичайно поверхова, а навіть хибна думка: Блаженніший і сам був письменником, про що свідчать його «Подорожі», «Спомини» чи «Заповіт». Можна припускати, що Йосиф Сліпий започаткував новий, метафізично-психологічно-імпресіоністичний стиль писання, у якому через пізнання та глибоке відчуття зовнішнього світу, через творіння рук Усевишнього людина – корона Божого Творіння – з’єднується із своїм Творцем», - зазначила І. Іванкович.
Презентуючи другий том, який є антологією літературних творів на пошану Патріарха Йосифа під назвою «Сидячи на санях», авторка підкреслила міжнародний вимір його особистості, адже свої поезію та прозу Блаженнішому присвятили не лише світочі української материкової та діаспорної літератури (Роман Лубківський, Богдан Стельмах, Петро Шкраб’юк, Олег Герман, Микола Холодний, Зоя Когут, Леся Храплива-Щур та ін.), але й зарубіжні автори (Морис Вест, Юзеф Лободовскі, Стефан Баліцкі, Алєхандро Какабельос Віґано). Присутні мали нагоду переглянути відео ролики із записом вибраних поезій із аудіо книги за однойменною назвою у виконанні народного артиста України Богдана Козака.
На завершення презентації Начальник управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації Ігор Кульчицький подякував в особі І. Іванкович Релігійному Товариству українців католиків «Свята Софія» США за великий вклад в утривалення пам’яті про Патріарха Йосифа Сліпого. Він зазначив, що слова із «Заповіту» Блаженнішого: «Щоб Ви не зневірилися!» є надзвичайно актуальними в сучасних умовах боротьби, яку веде Україна за збереження свої державності.

Іменні подарункові комплекти двохтомника було передано до фондів бібліотеки ТНПУ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz