wtorek, 12 czerwca 2012

У Римі презентували видання «Патріарх Йосип Сліпий у документах радянських органів державної безпеки. 1939-1987 рр.»

9 червня 2012 року, напередодні неділі Всіх святих, в Інституті Климента Папи, при соборі Премудрості Божої в Римі, було презентовано двотомне видання «Патріарх Йосип Сліпий у документах радянських органів державної безпеки. 1939-1987 рр.». Автор і упорядник книг – Володимир Сергійчук, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Учасники зустрічі - студенти, науковці, дипломатичні працівники, духовенство. Представив доповідача Владика Діонісій (Ляхович), апостольський візитатор для українців-католиків в Італії та Іспанії.

«Сьогодні наше суспільство велику увагу приділяє своїй недавній історії. Вивчати архіви, а не писати монографії, я почав тому, що вважаю - молодь потрібно виховувати на документальних свідченнях епохи, яка досі бентежить нас. На основі архівних фактів, особливо через публікацію секретних текстів, задокументованих доносів, матеріалів допитів можна й треба відкривати істину, яку приховували упродовж 70 років радянського словоблуддя. Сучасники повинні знати історичну правду України», - заявляє Володимир Сергійчук.

Сам науковець родом з Київщини, тому, каже, про долю УГКЦ раніше знав мало. З 1991 року зайнявся вивченням документів. І тоді збагнув, що це той пласт інформації, який треба поширювати в українському суспільстві, оскільки саме так можна об’єднати країну, змінити ставлення східних українців до галичан, яких більшовицька влада завше таврувала злочинцями. «У цьому аспекті дуже важливими для мене є провідні постаті Української Греко-Католицької Церкви, які засвідчили свою незламність. На прикладі того ж Йосипа Сліпого студент з Донбасу, Криму, Чернігова чи Києва може навчитися патріотизму й моральності. Бо коли радянська влада пропонувала Патріархові відмовитися від служіння в УГКЦ й очолити український православний екзархат, він не погодився. Як наслідок - 18 років поневіряння у таборах. Це свідчить, що Сліпий – людина, яка готова заради свого народу і його віри йти до кінця», - підкреслює професор. На основі опрацьованих і виданих документів Володимир Сергійчук твердить, що Митрополит Андрей Шептицький та Патріарх Йосип Сліпий є загальнонаціональними постатями: «Це справжні українські державники. Поруч з суто релігійною, їхня місія була ще й народотворчою. І цю правду потрібно донести до широких мас». Найбільше вразив історика протокол судового засідання над Патріархом і текст вироку, в якому зафіксовані слова Йосипа Сліпого, його прагнення попри все залишитися вірним Богові, Україні й Церкві.

Нині Володимир Сергійчук працює над біоргафіями Митрополита Шептицького та Патріарха Сліпого. Бо прагне показати, вже мовою белетристики, як формувалися видатні постаті, що впливало на їхній розвиток і мотивувало до чину, а також завдяки чому їм вдалося вистояти. Автор серії книг «Українські державники», професор Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, Володимир Сергійчук робить висновок, що сьогодення вимагає зближення між православними та греко-католиками, адже всі ми вийшли з Володимирового хрещення.
 
Підготувала Маріанна Кузан
http://www.ugcc.org.ua

środa, 6 czerwca 2012

У Дрогобичі богослови та історики розповіли про різні сторони життя й дільності Патріарха Йосифа (Сліпого)

4 червня, увечері, у муздрамтеатрі м.Дрогобича відбулась святкова академія з нагоди 120-ліття від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого. Святковий захід розпочався привітальним словом владики Ярослава (Приріза), Єпископа Самбірсько-Дрогобицького.
"Патріарх Йосиф через свої численні богословсько-наукові праці дає нам зрозуміти, що знання, володіння ними, освіта – це один з талантів, який дав кожному Бог при народженні", – зазначив єпископ, розкриваючи діяльність Блаженнішого Йосифа (Сліпого) у царині богослов'я. Беручи за приклад постать Патріарха, архиєрей наголосив, що через Своє Божественне Писання Господь закликає кожну людину пізнавати Його через молитву, участь у Святих Таїнствах та читання духовної літератури.

Важливим елементом діяльності Патріарха, на думку владики Ярослава, була його душпастирська праця: "Його служіння в нелюдських умовах для людей – це вираз дії Божої благодаті в людській немочі і приклад людської відкритості на неї, довіри Богові усюди й завжди". Єпископ також наголосив, що страждання Блаженнішого Йосифа за свій народ стало важливою формою його душпастирства.

Останній етап діяльності Патріарха, як зауважив єпископ, ознаменований стараннями Йосифа (Сліпого) у справі єдності Церкви та народу. "Патріарх Йосиф зробив багато для того, щоб кожен член Церкви думав не тільки про себе і про власні потреби, але й про інших, та намагався у щоденному житті реалізовувати єдність", – сказав у підсумку владика Ярослав (Див. повний текст слова єпископа).

Директор Інстиуту історії Церкви УКУ – о. Андрій Михалейко – ознайомив присутніх з історичними штрихами життєвого шляху Патріарха Йосифа. Промовець подав оцінку постаті Блаженнішого як науковця, в'язня-ісповідника та патріарха. "Цікаву рису портрета Сліпого як науковця в період заслання розкриває його багатотомна «Історія Вселенської Церкви в Україні», написана ним в 1953-1958 рр., коли він перебував на засланні в будинку інвалідів в селі Кузьминка недалеко від м. Маклаково (Красноярський край)", – зазначив о. Андрій. Цю працю Митрополит Йосиф писав за дорученням радянських високопосадовців, які в його особі бачили того, хто міг би відіграти роль посередника у контактах між Ватиканом та СРСР. "Призначена слідчими органами комісія «експертів», перевірила її зміст та виклала на 44-х сторінках виявлені наукові, політично-ідеологічні «хиби» та викрила їх пропагандистський характер: Сліпий виявився прихильником «агресивного католицизму», інфікованим націоналістичними ідеями Михайла Грушевського, виступав за ліквідацію радянської влади та пропагував антидержавні ідеї", - зазначив у підсумку директор Інстиуту історії Церкви УКУ.
Про дві юнацькі мрії Патріарха Йосифа – стати науковцем або ж посвятитись на служіння Богові – розповів Олег Турій, проректор Українського католицького університету. У юнацькі роки під час особистої зустрічі Митрополит Андрей (Шептицький) заохотив студента Йосиф Сліпого стати священиком. Тим не менше згодом Митрополит благословив талановитого молодого священика на вищі студії закордоном, де згодом Сліпий захистив ступінь доктора богослов'я та філософії. "Символом двох життєвих устремлінь Патріарха Йосифа (Сліпого) – душпастиря та науковця – стали храм Святої Софії та Український католицький університет св. Климента, над спорудженням яких він трудився у м.Римі", – зазначив Олег Турій. У підсумку науковець наголосив, що приклад постаті Патріарха Йосифа засвідчує: "Людині слід йти за голосом свого покликання та бути вірним йому, і на цьому шляху її завжди підтримуватиме Бог".

Ректор Дрогобицької духовної семінарії – о. Мирон Бендик – висвітлив еклезіологічний зміст «Завіщання» Блаженнішого Йосифа. Промовець зазначив, що Патріарх особливу увагу в своєму духовному заповіті присвятив питанню патріаршого статусу Церкви: "Йосиф Сліпий натхненно говорить про чудові перспективи зростання Христової Церкви в Україні, бачачи їх у єдиному патріархаті Києво-Галицькому і всієї Руси". Ректор семінарії додав, що автор «Завіщання» був переконаний, що дерево Церкви давно вже доросло до цього "єдиного патріархату".
Після завершення доповідей науковців перед присутніми з репертуаром духовних творів виступив хор Дрогобицької духовної семінарії - "Оранта", Дрогобицький муніципальний хор "Боян", молодіжний церковний хор "Відлуння", а також ряд інших творчих колективів.

о. Олег Чупа,

прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії
http://www.sde.org.ua